Kohler Brothers Lead Tyrone to Second Place Finish at Bedford Invitational Meet

By Andrew Sherren, Staff Writer

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Tyrone boys finished second as a team and Joe Kohler was named outstanding runner at the annual Bedford Giant Eagle Invitational last Saturday.  Kohler earned the award by getting first in the 800 and 1,600 meter while his brother Zach was not far behind, finishing second in the 1,600 meter and first in the 3,200 meter.

It was fun to see Joe’s black mustache run faster then any of the sprinters in the 4×400.”

— Head Coach Chris Shedd

Their performances helped lead the Tyrone Boys Track Team to a second place finish out of 14 other boys track teams.

Other notable Tyrone performers at the meet were Parker Mitchell (5th 100m & 1st 200m), the girls 4x100m relay team (4th), the boys 4x100m relay team (3th), Tori Crabtree (6th 400m), the boys 4×400 relay team (4th), Jacob Meredith (5th Long Jump), Nick Vasbinder (6th Long Jump & 2nd triple jump), and Denver Light (2nd Javelin).

BOYS

KEY, TEAM SCORING: 1, RI–Richland, 92; 2, TY–Tyrone, 79; 3, BD–Bedford, 75; 4, SH–Southern Huntingdon, 60; 5, MR–Mountain Ridge, Md., 54; 6, CR–Chestnut Ridge, 51; 7, SM–Somerset, 45; 8, BB–Berlin Brothersvalley, 37; 9, E–Everett, 21; 10, RO–Rockwood, 20; 11, TM–Tussey Mountain, 11; 12, CN–Central, 10; 13, W–Williamsburg, 2; 14, PM–Penns Manor, 1.

100 dash: 1, Barron, SM, 11.0; 2, Germaux, TM, 11.2; 3, Dull, CR, 11.3; 4, Miller, MR, 11.4; 5, Mitchell, TY, 11.5; 6, Booth, BB, 11.7.

200 dash: 1, Mitchell, TY, 23.8; 2, Miller, MR, 24.1; 3, Barron, SM, 24.4; 4, May, BD, 24.6; 5, Towns, RI, 24.8; 6, M. Zembower, BD, 24.9.

400 dash: 1, Miller, MR, 53.4; 2, Tustin, RI, 53.5; 3, Maxwell, E, 55.0; 4, Dawson, BD, 55.5; 5, Sumner, TM, 55.6; 6, Patton, SH, 55.8.

800 run: 1, J. Kohler, TY, 2:04.0; 2, Herman, SH, 2:08.3; 3, Davis, CN, 2:14.6; 4, Trenum, MR, 2:15.6; 5, Nordlun, RI, 2:16.3; 6, Browell, BD, 2:16.5.

1600 run: 1, J. Kohler, TY, 4:39.4; 2, Z. Kohler, TY, 4:40.2; 3, Stanley, SH, 4:50.0; 4, Herman, SH, 4:57.2; 5, Browell, BD, 5:00.6; 6, Calhoun, E, 5:01.3.

3200 run: 1, Z. Kohler, TY, 10:17.4; 2, Stanley, SH, 10:27.5; 3, Cornell, E, 11:16.7; 4, Leprevost, MR, 11:21.2; 5, Croushore, RO, 11:37.2; 6, Butler, W, 11:37.9.

110 hurdles: 1, Emerick, BB, 15.6; 2, Snyder, CR, 16.0; 3, Wilson, SH, 16.2; 4, Rodman, RI, 16.6; 5, Jones, RO, 16.7; 6, O’Neal, RO, 17.8.

300 hurdles: 1, Jones, RO, 41.8; 2, Rodman, RI, 42.4; 3, Samples, RI, 43.6; 4, Troll, SM, 44.6; 5, Copeland, MR, 44.7; 6, Wilson, SH, 44.9.

400 relay: 1, Bedford (Sylne, A. Zembower, M. Zembower, May), 45.6; 2, Richland, 45.7; 3, Tyrone, 45.9; 4, Somerset, 46.8; 5, Mountain Ridge, 47.5; 6, Rockwood, 47.6.

1600 relay: 1, Richland (Rodman, Towns, Tustin, Samples), 3:39.5; 2, Bedford, 3:43.9; 3, Southern Huntingdon, 3:44.3; 4, Tyrone, 3:49.7; 5, Somerset, 4:06.6; 6, Rockwood, 4:10.5.

3200 relay: 1, Southern Huntingdon (Balles, Herman, Stanley, Walker), 8:44.1; 2, Everett, 8:54.6; 3, Richland, 9:05.8; 4, Mountain Ridge, 9:18.7; 5, Rockwood, 9:28.0; 6, Bedford, 9:28.2.

High jump: 1, Dull, CR, 6-0; 2, Wilson, SH, 6-0; 3, Sylne, BD, 5-10; 4, Grove, CN, 5-10; 5, Pyle, BD, 5-8; 6, Houser, RI, 5-8.

Long jump: 1, Sylne, BD, 21-4.25; 2, Pyle, BD, 20-2.25; 3, Dull, CR, 20-2; 4, Smith, RI, 19-11; 5, Meredith, TY, 19-9; 6, Vasbinder, TY, 19-5.5.

Triple jump: 1, Smith, RI, 42-1; 2, Vasbinder, TY, 40-6.5; 3, Pyle, BD, 39-11; 4, Dawson, BD, 39-5.5; 5, Hirasawa, RO, 38-6; 6, Snyder, CR, 38-4.

Shot put: 1, Hyde, SM, 50-5; 2, Fernandez, BD, 45-4.5; 3, DeMichele, MR, 45-3.5; 4, Baker, MR, 45-0.5; 5, Conner, TM, 41-3; 6, Polacek, RI, 41-0.5

Discus: 1, Hyde, SM, 133-6; 2, Hobson, CR, 133-2; 3, Brant, BB, 132-4; 4, Knisely, CR, 131-9; 5, Snyder, MR, 128-3; 6, Jackson, PM, 118-7.

Javelin: 1, Dabbs, RI, 198-8; 2, Light, TY, 134-4; 3, Yanosky, BB, 134-2; 4, Williams, CR, 131-10; 5, Devlin, SH, 130-0.5; 6, Rhoads, W, 129-4.

Pole vault: 1, Abel, RI, 12-6; 2, Booth, BB, 11-0; 3, Fisher, BB, 11-0; 4, Miller, CR, 10-6; 5, Copeland, MR, 9-6; 6, Nordland, RI, 9-6.

GIRLS

KEY, TEAM SCORING: 1, FH–Forest Hills, 167; 2, R–Richland, 67; 3, E–Everett, 54; 4, MR–Mountain Ridge, Md., 45; 5, SM–Somerset, 43; 6, BD–Bedford, 41; 7, RO–Rockwood, 35; 8, BB–Berlin Brothersvalley, 32; 9, PM–Penns Manor, 25; 10, CN–Central, 16; 11, FM–Fannett-Metal, 12; 12, SH–Southern Huntingdon, 8; 13, CR–Chestnut Ridge, 6; 14, TY–Tyrone, 5; 15, W–Williamsburg, 2.

100 dash: 1, Roush, FH, 13.3; 2, Close, SM, 13.5; 3, McKendree, FH, 13.7; 4, Beam, RO, 13.7; 5, Kight, MR, 14.1; 6, Broderick, BB, 14.1.

200 dash: 1, Felton, RI, 27.9; 2, McKendree, FH, 27.9; 3, Fuller, BD, 28.0; 4, Beam, RO, 28.3; 5, Close, SM, 28.6; 6, Kight, MR, 28.9.

400 dash: 1, Maxwell, E, 1:01.9; 2, Felton, RI, 1:02.5; 3, Beam, RO, 1:03.9; 4, Washington, MR, 1:03.9; 5, Stains, FH, 1:04.8; 6, Crabtree, TY, 1:06.1.

800 run: 1, Maxwell, E, 2:32.4; 2, Pittman, BD, 2:33.4; 3, Breckenridge, RO, 2:36.2; 4, Greathouse, FH, 2:36.9; 5, Smith, FH, 2:38.1; 6, Lingenfelter, CN, 2:46.7.

1600 run: 1, Kocsis, RI, 5:32.5; 2, Montag, FH, 5:34.6; 3, Varner, FH, 5:43.4; 4, Pittman, BD, 5:47.9; 5, Chan, SM, 5:51.4; 6, Keith, PM, 6:01.2.

3200 run: 1, Kocsis, RI, 12:06.59; 2, Montag, FH, 12:09.98; 3, Varner, FH, 12:24.88; 4, Chan, SM, 12:38.00; 5, Keith, PM, 12:58.7; 6, Breckenridge, RO, 13:21.7.

100 hurdles: 1, Kalp, BB, 16.0; 2, Close, SM, 16.0; 3, McIntosh, FH, 16.1; 4, Roxby, FH, 16.8; 5, Hostetter, RO, 17.1; 6, Stewart, MR, 17.3.

300 hurdles: 1, Close, SM, 48.6; 2, McIntosh, FH, 49.1; 3, Hostetter, RO, 51.0; 4, Roxby, FH, 51.5; 5, Stewart, MR, 53.1; 6, McKenzie, BB, 53.3.

400 relay: 1, Forest Hills (Kanuch, McKendree, McIntosh, Roush), 51.8; 2, Richland, 52.6; 3, Mountain Ridge, 53.4; 4, Tyrone, 54.3; 5, Berlin Brothersvalley, 54.5; 6 (tie), Bedford and Rockwood, 54.7.

1600 relay: 1, Richland (Simeone, Mattes, Kocsis, Felton), 4:23.2; 2, Forest Hills, 4:24.5; 3, Mountain Ridge, 4:36.0; 4, Bedford, 4:41.6; 5, Everett, 4:45.0; 6, Berlin Brothersvalley, 4:45.8.

3200 relay: 1, Forest Hills (Smith, Valko, Greathouse, Montag), 10:31.6; 2, Central, 11:07.3; 3, Bedford, 11:12.2; 4, Mountain Ridge, 11:28.2; 5, Somerset, 12:18.0; 6, Richland, 13:16.7.

High jump: 1, Koeck, FH, 5-2; 2, Cecere, FH, 4-10; 3, Rossman, CN, 4-8; 4, Ketterman, E, 4-8; 5, Fuller, BD, 4-6; 6 (tie), Booth, BB, and Lichty, BB, 4-6.

Long jump: 1, Roush, FH, 17-0 (new meet record); 2, Fuller, BD, 16-0; 3, Ketterman, E, 15-6; 4, Prather, E, 15-4; 5, Robison, SOM, 15-1; 6, Smith, SM, 14-10.5

Triple jump: 1, Roush, FH, 35-8; 2, Ketterman, E, 33-3; 3, Prather, E, 31-6; 4, Smith, SM, 31-2; 5, Koeck, FH, 30-6; 6, Hay, BB, 30-6.

Shot put: 1, Arnold, MR, 37-9; 2, Polenik, PM, 35-11.5; 3, Peppernick, FM, 35-4; 4, Hixson, RO, 32-4.5; 5, McKendree, FH, 31-1.5; 6, Callihan, CR, 29-8.5.

Discus: 1, Arnold, MR, 123-8 (meet record); 2, Courtney Cecere, FH, 104-4; 3, Peppernick, FM, 98-7; 4, Claycomb, CR, 84-4; 5, Bowmaster, W, 83-10; 6, Brendel, FH, 83-2.

Javelin: 1, Polenik, PM, 115-2.5; 2, Cecere, FH, 104-5; 3, Booth, BB, 102-9; 4, Hall, E, 99-0; 5, Yanosky, BB, 91-0; 6, Miller, CN, 87-8.

Pole vault: 1, Gossard, RI, 9-6; 2, Rose, SH, 9-6; 3, Romesberg, BB, 8-6; 4, Meagher, PM, 7-6; 5, Brenner, BD, 7-6; 6, Wright, CR, 7-6.

Print Friendly, PDF & Email